Dla ludzi, dla planety – Miesiąc Fairtrade 2021
Dołącz do Miesiąca Fairtrade i okaż solidarność z mieszkańcami globalnego Południa.
Czy potrafisz wyobrazić sobie świat bez porannej kawy, aromatycznej herbaty, kakaowych słodkości, pożywnych bananów czy odzieży z bawełny?
Wszystkie te produkty są efektem pracy setek milionów mieszkańców wsi w krajach globalnego Południa. Mimo, że towary, jakich dostarczają na światowy rynek, są bardzo cenne, rolnicy i pracownicy plantacji żyją i pracują w bardzo ciężkich warunkach, nierzadko poniżej granicy ubóstwa. Na domiar złego, mierzą się ze skutkami zmian klimatu, które sprawiają, że coraz trudniej uprawiać ziemię i utrzymywać się ze sprzedaży plonów. Fairtrade to głos marginalizowanych wytwórców z krajów globalnego Południa na światowym rynku.
Chcemy, by dzięki Miesiącowi Fairtrade jak najwięcej mieszkańców Polski poznało działania Fairtrade na rzecz ludzi i odkryło, że poprzez odpowiedzialne zakupy może zmieniać życie mieszkańców z odległych krajów.
-
Dla ludzi
Fairtrade wspiera rolników i pracowników z krajów globalnego Południa, tak by mogli żyć i pracować w godnych warunkach. Pod tym hasłem kryją się konkretne działania i mechanizmy, takie jak:
- Cena minimalna Fairtrade – chroni rolników w przypadku nagłych spadków cen na światowym rynku. Jeżeli natomiast cena rynkowa jest wyższa, kupcy płacą im cenę rynkową.
- Premia Fairtrade – dodatkowe środki przeznaczane na realizację projektów wybranych przez rolników zrzeszonych w spółdzielniach lub przez pracowników. Premia służy m.in. do finansowania opieki medycznej, dostępu do wody pitnej czy edukacji, jak również rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, poprawy wydajności i jakości produkcji czy przechodzenia na rolnictwo ekologiczne. W 2018 roku wartość premii Fairtrade przekroczyła 750 mln złotych.
- Demokratycznie zasady działania – Fairtrade dąży do tego, by poprawić pozycję rolników z globalnego Południa na światowym rynku, tak by nie byli skazani na łaskę i niełaskę pośredników i wielkich firm dyktujących warunki. Jednym z narzędzi do osiągnięcia tego celu jest tworzenie i rozwój silnych spółdzielni, zarządzanych przez rolników w sposób przejrzysty i demokratyczny.
- Standardy Fairtrade – są to zbiory zasad, jakich muszą przestrzegać rolnicy i przetwórcy, aby produkt mógł nosić znak Fairtrade. Standardy regulują między innymi takie kwestie jak zakaz wszelkich form dyskryminacji, zakaz pracy niewolniczej i pracy dzieci.
- Prawdziwe partnerstwo – Fairtrade należy w połowie do producentów, którzy maja 50% głosów na Walnym Zgromadzeniu, mogą więc realnie wpływać na kierunek, w jakim rozwija się system.
-
Dla planety
Fairtrade to system, który powstał z myślą o ludziach. Jednak ludzie i przyroda są ze sobą nierozerwalnie związani, a degradacja lokalnego środowiska obniża jakość życia. Dodatkowo producenci żywności z krajów globalnego Południa dotkliwie odczuwają efekty zmian klimatu, mimo że przyczyniają się do nich w bardzo niewielkim stopniu. Zaburzenia temperatury i cyklu opadów, epidemie chorób roślin wywołane zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi, pustynnienie – to tylko niektóre z symptomów zmian klimatu, jakie spędzają sen z powiek rolnikom uprawiającym kawę, kakao, banany i wiele innych produktów, po które sięgamy każdego dnia.
Dlatego Standardy Fairtrade regulują takie kwestie jak:
- Właściwe gospodarowanie zasobami – uprawy powinny być prowadzone tak, aby nie doprowadzać do niedostatku wody lub erozji gleby w okolicznym ekosystemie.
- Ochrona bioróżnorodności – rolnicy zrzeszeni w spółdzielniach Fairtrade uczą się, jak uprawiać ziemię, aby ich gospodarstwa były harmonijną częścią lokalnego ekosystemu.
- Zakaz stosowania szkodliwych środków chemicznych – w trosce o dobro środowiska i ludzi pracujących przy uprawach Fairtrade publikuje listę substancji zakazanych w produkcji rolnej. Ponadto rolnicy biorą udział w szkoleniach, na których poznają naturalne sposoby ochrony i nawożenia roślin.
- Zakaz karczowania lasów pod uprawy – jest to szczególnie istotny problem w Afryce Zachodniej, skąd pochodzi większość światowej produkcji kakao.
- Budowanie odporności na zmiany klimatu – Fairtrade wspiera rolników w nierównej walce z negatywnymi skutkami zmian klimatu na wiele sposobów. Premia Fairtrade umożliwia spółdzielniom finansowanie takich projektów, jak zakup nowych sadzonek roślin, ponowne zalesianie zdegradowanych terenów, budowa kanałów nawadniających czy zróżnicowanie upraw. Ponadto sieci producentów Fairtrade tworzą specjalne akademie klimatyczne, w których szkolą lokalnych rolników, jak dostosowywać produkcję do zmieniającego się klimatu. Jednocześnie Fairtrade prowadzi działania rzecznicze i poszukuje nowych sposobów na to, by sprawić, że producenci rolni nie będą osamotnieni w zmaganiach ze zmieniającym się klimatem, np. poprzez ubezpieczenie upraw od ryzyka klimatycznego.
- Promowanie przechodzenia na rolnictwo ekologiczne – cena minimalna Fairtrade, jaką dostają producenci za produkty z certyfikatem produkcji ekologicznej jest wyższa niż za plony konwencjonalne, co ma zachęcić producentów do inwestowania w bardziej przyjazne środowisku metody
-
Jak się zaangażować?
Prowadzisz firmę?
- Dołącz produkty Fairtrade do swojej oferty.
- Kupuj kawę, herbatę, cukier i przekąski z certyfikatem Fairtrade dla pracowników / do biur i dla klientów w punktach obsługi.
- Sprawdź, czy możesz wymienić odzież roboczą na taką z certyfikatem Fairtrade.
Handlujesz produktami Fairtrade?
- Zorganizuj promocję na towary z certyfikatem Fairtrade.
- Napisz na temat Fairtrade w swoich gazetkach promocyjnych, kanałach social media, reklamach, biuletynach wewnętrznych dla pracowników.
Jesteś nauczycielem lub wykładowcą?
- Zamów nasze materiały i porusz temat Fairtrade na swoich zajęciach.
- Zaangażuj swoją szkołę lub uczelnię w kampanię Społeczności Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu.
Jesteś dziennikarzem?
- Porusz temat Fairtrade w swoim artykule lub zainteresuj nim kolegów i koleżanki z redakcji.
- Zaproś nas do swojej audycji, w której opowiemy, czym jest Fairtrade.
Blogujesz lub vlogujesz?
- Skontaktuj się z nami. Z chęcią pomożemy ci przygotować atrakcyjny materiał na temat Fairtrade.
Jesteś „tylko” konsumentem?
- Wspaniale! Wybieraj produkty Fairtrade i zachęcaj do tego innych.
- Zrób selfie z produktem Fairtrade, opublikuj je w mediach społecznościowych, dodając hashtag #MiesiacFairtrade. Autorów najciekawszych zdjęć nagrodzimy 3 zestawami produktów Fairtrade (więcej informacji wkrótce)
To właśnie dzięki ludziom takim jak ty Fairtrade wspiera już ponad 1,7 milionów rolników i pracowników z ponad 70 krajów globalnego Południa.
Podejmij wyzwanie Fairtrade – w ciągu Miesiąca Fairtrade podczas zakupów wybieraj produkty ze znakiem Fairtrade. Zobaczysz, jak wiele jest już dostępnych na rynku i zmienisz swoje zwyczaje zakupowe, tak by wspierać producentów produktów, po które sięgasz każdego dnia. - Kluczowe wydarzenia
- Pobierz/zamów materiały